Translate

15 maj 2016

Wczoraj, dziś, jutro...

"Fotorelacja" o charakterze historyczno technologicznym - czyli kilka "słit-foci" z majówki, z retro-pociągiem, z okazji 160 rocznicy kolei żelaznej w Tarnowie.


 Stoi na stacji lokomotywa...


... ruszyła powoli, jak żółw ociężale...


Nie zabrakło też smaczków z "dzikiego zachodu"...


... ale obyło się bez strzałów


Pożegnalne zdjęcie... nie prędko znów zobaczymy taki pociąg, może trochę powolny, może trochę dymiący, kopcący i śmierdzący, ale... cóż... te wiekowe twory geniuszu starej inżynierii mają chyba duszę... po prostu czuć na każdym kroku dotyk ludzkiej ręki...


a to już nadjeżdża współczesność, szybka, ekologiczna, nowocześnie piękna i... taka jakaś zimna.


A tak prawdopodobnie za kilkanaście/kilkadziesiąt lat będzie wyglądał transport kolejowy - Hyperloop -koncepcja pojazdu zaprezentowana nie tak dawno przez wizjonera i multimilionera Elona Muska... w zeszłym tygodniu konsorcjum powołane w celu wdrożenia tej technologii, przeprowadziło pierwszy, z resztą udany, test.

Żeby zadośćuczynić tematyce technologicznej... Parowóz montowany był w 100% ręcznie, a elementy wykonywane były tylko na maszynach obsługiwanych manualnie. Współczesny "zestaw", to połączenie nowoczesnych technologii z tradycją. Większość podzespołów wykonywana jest w mniej lub bardziej zautomatyzowanych procesach z wykorzystaniem stopów lekkich, tworzyw sztucznych i kompozytów. Jaka będzie przyszłość? Prawdopodobnie pojazd będzie wykonywany w bardzo zautomatyzowanym procesie, również montażowym, z wykorzystaniem lekkich stopów i superwytrzymałych kompozytów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Do "Januszy biznesu". Wszelkie komentarze noszące znamiona reklamy (link do strony firmowej, nazwa użytkownika będąca nazwą bądź adresem firmy itp.) będą niezwłocznie usuwane.